@RAB

HARDIN COUNTY MAYORS

  • GARY RITZLER, KENTON
  • ROBERT KELLY, RIDGEWAY
  • GARY CONLEY, McGUFFEY
  • DAVID HANKINS, FOREST
  • DON HENSLEY, ALGER
  • DEANNA ROWE, PATTERSON
  • DAVID RETTERER, ADA
  • NORM SMILEY, MT. VICTORY
  • PAM RUHLEN, DUNKIRK

HARDIN COUNTY ELECTED OFFICIALS

  • MIKE BACON, COUNTY AUDITOR - 419-674-2239
  • RUTH ANN COOK, COUNTY TREASURER - 419-674-2246
  • LAWRENCE KUK, COUNTY CORONER - 419-634-4085
  • CRAIG LEETH, COUNTY SHERIFF - 419-673-1268
  • SHARON SAMS, COUNTY RECORDER - 419-674-2250
  • MIKE SMITH, COUNTY ENGINEER - 419-674-2222
  • BRAD BAILEY, COUNTY PROSECUTOR - 419-674-2284
  • JUDGE WILLIAM HART, COMMON PLEAS COURT - 419-674-2256
  • JUDGE JAMES RAPP, PROBATE-JUVENILE - 419-674-2230
  • JUDGE GREGORY GRIMSLID, COUNTY-MUNICIPAL - 419-674-4362
  • LORI STEVENSON, CLERK, COURT OF COMMON PLEAS - 419-674-2278
  • JERRY CROSS, COMMISSIONER - 419-674-2205
  • RUSS LUDWIG, COMMISSIONER - 419-674-2205
  • GERALD POTTER, COMMISSIONER - 419-674-2205

CITY OF KENTON

  • 111 W. FRANKLIN ST.
  • PO BOX 220
  • KENTON, OHIO 43326
  • (419) 674-4850
  • GARY RITZLER, MAYOR - 419-674-4850
  • NATHAN BROOKS, AUDITOR - 419-674-4025
  • RUSSELL BLUE, FIRE CHIEF - 419-673-1235
  • TERRI DOWNEY, TREASURER - 419-674-4850
  • CINDY HASTINGS, RECEPTIONIST - 419-674-4850
  • RON SHAFFER, SAFETY/SERVICES DIRECTOR - 419-674-4850
  • BRENDA KECKLER, ADMIN ASST - 419-674-4850
  • CINDY LAYMAN, DEPT AUDITOR - 419-674-4850
  • DORIS LOWE, ASST DEPT AUDITOR - 419-674-4850
  • GARY LOWE, INCOME TAX - 419-674-4850
  • DAVID SCHWEMER, LAW DIRECTOR - 419-673-1128
  • KARA RISNER, WATERWORKS CLERK - 419-674-4850
  • COLIN STEIN, STREET SUPERINTENDENT - 419-674-4717
  • JULIE SWAVEL, WATERWORKS CLERK - 419-674-4850
  • TOM SWEIGART, UTILITIES DIRECTOR - 419-674-0175
  • JOHN VERMILLION, CHIEF OF POLICE - 419-674-4850

KENTON CITY COUNCIL

  • DAVE BEAZLEY, PRESIDENT
  • SHERRY DEERWESTER, 1ST WARD
  • RICHARD JONES, 2ND WARD
  • STEVE DUNAHUE, 3RD WARD
  • CARL MCCULLOUGH, 4TH WARD
  • PEG WREN, AT LARGE
  • TIM CONKLE, AT LARGE
  • ROSEMARY FITZGERALD, AT LARGE

VILLAGES

VILLAGE OF MT. VICTORY

  • 124 S. WASHINGTON ST.
  • PO BOX 7
  • MT. VICTORY, OHIO 43340
  • (937) 354-2001
  • NORMAN SMILELY, MAYOR
  • CRISTI PARTHEMORE, CLERK-TREASURER
  • JEFF PARTHEMORE
  • TINA MUNAFO
  • JASON ROBINSON
  • SANDI PARTHEMORE
  • DALE POLING
  • LAURA WILLIAMS

VILLAGE OF ADA

  • 115 W. BUCKEYE AVE.
  • PO BOX 292
  • ADA, OHIO 45810
  • (419) 634-4045
  • DAVID RETTERER, MAYOR
  • JIM MEYER, CITY ADMINISTRATOR
  • CRYSTAL HUFFER, FISCAL OFFICER
  • DICK LAWRENCE, DIRECTOR - ADA CIC
  • DON FLEMING
  • FRED ROWE
  • CATHY COLE
  • JAMES LAIRD
  • BILL ROBINSON
  • KAREN COOPER

VILLAGE OF ALGER

  • 207 ANGLE ST.
  • PO BOX 37
  • ALGER, OHIO 45812
  • (419) 757-4321
  • DONALD HENSLEY, MAYOR
  • JACQUELINE A. PRINE, FISCAL OFFICER
  • MORRIS G. LAWRENCE, PRESIDENT OF COUNCIL
  • PATTY MANN
  • LINDA DIENSTBERGER
  • LARRY HATTERY
  • BONNIE WHITAKER
  • TRUMAN FRY

VILLAGE OF DUNKIRK

  • TOWN HALL
  • 201 N. MAIN ST.
  • PO BOX 115
  • DUNKIRK, OHIO 45836
  • (419) 759-3636
  • PAM RHULEN, MAYOR
  • BILL GUNTHER, COUNCIL PRESIDENT
  • THOMAS FOLTZ, FISCAL OFFICER
  • SHANE CURTIS
  • KASH WHITE
  • DON CASTLE
  • JUDITH CROWE
  • CHARLES INMAN, JR

VILLAGE OF FOREST

  • MUNICIPAL BUILDING
  • 211 W. LIMA ST.
  • FOREST, OHIO 45843
  • (419) 273-2500
  • DAVID HANKINS, MAYOR
  • CHARLES BRUNKHART, ADMINISTRATOR
  • KATHLEEN CAIN - CLERK/TREASURER
  • BOB BEITLER
  • NELSON SHULTIS, Jr.
  • SHARLENE EXLINE
  • DEAN HANKINS - COUNCIL PRESIDENT
  • TERRI EXLINE
  • LORETTA PERKINS

VILLAGE OF McGUFFEY

  • 404 COURTRIGHT ST.
  • PO BOX 304
  • McGUFFEY, OHIO 45859
  • (419) 757-2292
  • GARY CONLEY, MAYOR
  • SANDI McKINLEY, CLERK
  • NORM EVANS
  • NORMA FRY
  • WILLIAM B. CASTLE
  • JOHN MEKOLITES
  • DUANE KRUMMERY
  • GREG HOWARD

VILLAGE OF PATTERSON

  • 208 S. WARNER ST.
  • FOREST, OHIO 45843
  • (419) 273-2500
  • DEANNA ROWE, MAYOR
  • DONALD ROWE, PRESIDENT
  • KATHLEEN CAIN, FISCAL OFFICER
  • PAULA WEISS
  • GLORIA SMITH
  • RITA LITTLE
  • NANCY CYRUS
  • DEBORAH LEONARD

VILLAGE OF RIDGEWAY

  • 155 S. MAIN ST.
  • PO BOX 23
  • RIDGEWAY, OHIO 43345
  • (937) 363-3121
  • BOB KELLY, MAYOR
  • KELLY KELLY, CLERK-TREASURER
  • DENNIS L. KELLY
  • MARLA DODDS
  • PEGGY WEAVER
  • AMANDA COLE
  • RICHARD RAY

HARDIN COUNTY TRUSTEES & CLERKS

BLANCHARD

  • MR STEVEN WYKES
  • MR STEVE CHRISTOPHER
  • MR ROBERT WILSON
  • ELWANDA HASTINGS, CLERK
  • Zoning Officer - Brad Richards 419-759-3773
  • Meeting 2nd Tuesday at 7:30 PM Township office, 201 S. Main St. Dunkirk

BUCK

  • MR JACK FULTON
  • MR ROGER CROWE, Clerk/Fiscal Officer
  • MR RANDY SCHARF
  • MR JERRY LAYMAN
  • Zoning Officer - Larry Gossard 419-675-2688 (H) 419-674-2284 (O)
  • Meetings 2nd & 4th Mondays at 6:00PM meeting room - Kenton Fire Department

CESSNA

  • MR MICHAEL AULT
  • MR JAMES DANNER
  • MR ALAN J LONG
  • WESLEY POTTER, CLERK
  • Zoning Officer - Tom Kritzler 419-673-0327
  • Meeting 2nd Monday at 7:00PM EST 8:00PM DST Township Hall 8025 TR 105 - 419-673-7129

DUDLEY

  • MR PHYLLIP JENNINGS
  • MR. DAVID AMWEG
  • MR TERRY WILLIAMS
  • EVELYN OSBORN, CLERK
  • Zoning Officer - Larry Gossard 419-675-2688 (H) 419-674-2284 (O)
  • Meeting 2nd Tuesday 6PM Dec - Apr 8PM May - Nov Township Hall 21593 CR 190

GOSHEN

  • MR ALLEN BARRETT
  • MR JOSEPH C. SHERMAN
  • MR RICHARD BARRETT
  • SHIRLEY BARRETT, CLERK
  • Zoning Officer - Larry Gossard 419-675-2688 (H) 419-674-2284 (O)
  • Meeting 1st Monday at 8PM Township Hall

HALE

  • MR RONALD CRONLEY
  • MR ED ELLIOTT
  • MR KENNETH MCCULLOUGH
  • PAMELIA ARNOLD, CLERK
  • Zoning Officer - Larry Gossard 419-675-2688 (H) 419-674-2284 (O)
  • Meeting 1st Monday at 7:00PM Township Office 206 S West St. Mt. Victory

JACKSON

  • MR RONALD OATES
  • MR DONALD COURTAD
  • MR TIMOTHY SONS
  • CHRISTA GILLFILLAN, CLERK
  • Zoning Officer - Ronald Loveridge 419-273-2177
  • Meetings 1st & 3rd Tuesday at 7:30PM Township Hall

LIBERTY

  • MR BRADLEY HAYES
  • MR GARY HALL
  • MR TIM RODABAUGH
  • KATHRYN GULBIS, CLERK
  • Meetings 1st & 3rd Monday at 8:00PM Township Hall 110 E. BUCKEYE ST. ADA

LYNN

  • MR TOM SPRANG
  • MR RICHARD WILCOX
  • MR JAN LAYMAN
  • DORIS RALSTON, CLERK
  • Meeting 1st Monday at 7:00PM TOWNSHIP HALL CR 115 & 150

MARION

  • MR LEONARD GUYTON
  • MR ROBERT PRESTON
  • MR LELAND UNDERWOOD
  • BRICE BEAMAN, CLERK
  • Meeting 4th Monday at 7:00PM Township Hall Alger

McDONALD

  • MR JOHN ACHESON
  • MR REX CANFIELD
  • MR MELVIN BOECHER
  • CINDY SHEPHERD, CLERK
  • Meeting 4th Monday at 7:30PM Nov - March 8PM April - Oct Township Hall

PLEASANT

  • MR WESLEY BROESKE
  • MR RANDALL ROGERS
  • MR RON ROGERS
  • JOSEPH COOK, CLERK
  • Zoning Officer - Larry Gossard 419-675-2688 (H) 419-674-2284 (O)
  • Meetings 2nd & 4th Monday at 6:30PM Kenton City Building Meeting Room

ROUNDHEAD

  • MR MIKE LAUTENSCHLAGER
  • MR GARY HARPSTER
  • MR JAMES LYLE
  • M. SALLY NEWFER, CLERK
  • Meeting 4th Monday at 7:30PM Township Hall

TAYLOR CREEK

  • MR KENNETH KEARNS
  • MR RANDY RADER
  • MR LARRY PHILLIPS
  • DAVID HOWARD, CLERK
  • Zoning Officer - Larry Gossard 419-675-2688 (H) 419-674-2284 (O)
  • Meeting 1st Monday at 7:30PM Clerk's Home - November to April. Township Hall May to October

WASHINGTON

  • MR LAUREN EIBLING JR
  • MR CRAIG STUMP
  • MR DUANE DIRMEYER
  • LEAH DRISKILL, CLERK
  • Meeting 1st Wednesday 8PM May - Oct 7:30PM Nov - April at TOWNSHIP HALL IN DOLA
.